www.KNI-YORK.cz

Letní výcvikový tábor - HLUK - Camp Babí hora, CZ

Fousatí kamarádi
Prázdniny jsme se rozhodli nejvíce zasvětit naším pejskůma a to nejenom výstavám, ale také výcviku...
Velkou motivací je pro mě práce Marušky s Rozárkou, která ve svých 9-ti měsících dělá nejenom Canisterapii a Záchranařinu, ale také je velmi šikovná na obraně a stopách.

Maruška
Speciální kníračí výcvikový tábor, který se konal již po 17. pod  vedením manželů Marcely a Aleše Ztracených a zkušených instrukturů a perfektních figurantů jsme letos poprvé oživili o naše tři wheateny - Rozárku, Zorrra a Sonny s tím, že zjistíme, jestli se vůbec dá s tímto plemenem intensívně a naplno pracovat...

Tábor  Tábor

Celkem bylo na táboře více jak 60 cvičících psů a lidí...Naše smečka byla hned středem pozornosti a dostala  milou přezdívku - OBILŇÁCI ... (asi podle pšenice, kterou mají v názvu plemene).
Byli jsme zařazeni do 3. družstva pod vedením velmi milé Petry Svobodové a jejího manžela Martina, který nám dělal úžasného figuranta.

Petra Svobodová

Každý den se velmi intensivně cvičilo. Vstávalo se v 7 hodin a po snídani se šlo hned na stopu, nebo jelo na cvičák do blízké Nivnice. Každý den se cvičila také poslušnost a obrana nebo revír a vyštěkání.
Po společném obědě následoval polední klid, kdy všichni včetně hafanů museli povinně odpočívat ve své chatce. A to by jste se divili, jak nikdo neprotestoval a všem se po dopoledním výcviku a dobrém obědě výborně spalo :-)
Polední klid Polední klid
Polední klid Polední klid 

 Po 16 hodině se zase cvičilo podle družstev poslušnost a obrana. V 17.30 byla společná večeře. Na čerstvém vzduchu nám opravdu všem vyhládlo. Přesně v 20.30 jsme se všichni sešli u velkého táborového ohně, kde vedoucí výcviku každého družsva řekl, co ten den udělali, a hlavně se také hodně chválilo a udělovali se pochvaly. Také naši "obilňáci" byli několikrát veřejně pochváleni, jak jsou šikovní a stále plni temperamentu a chuti cvičit :-). Nakonec se řekl výcvikový plán na další den. Po té následovala volná zábava a opékání buřtů...Alkohol se moc u táboráku netrpěl, protože všichni věděli, že ráno se bude brzo vstávat a pracovat. Nicméně došlo i na ochutnávku výborného vínečka od místního vyhlášeného vinaře :-)
Stále bylo o čem debatovat, samozřejmně vše se točilo kolem našich psů a různých metodách výcviku, kterou jsme si navzájem předávali...
Táborák Táborák 

 A jak si vedli naši "OBILŃÁCI" ?
Dá se říct, že opravdu VÝBORNĚ !

STOPA  

Stopa
Začínali jsme stopou vlastní - maximálně 20- 50 kroků dlouhou, prokládanou pamlsky u každého kroku ve špičce nohy, na konci ukončenou předmětem.
Hned od prvního nášlapu měli naši wheateni o stopu velký zájem. Zarazili nos do země a hledali pamlsky krok po kroku. Na konci vždy našli schovaný předmět - krabičku s pamlskama, kterou se naučili označit zalehnutím.
Střídali jsme různé terény od posečené trávy přes dlouhou rozkvetlou louku a různé pamlsky. Nejvíce se mi osvědčil piškot přes noc namočený v konzervě, či prokládaný masem, salámem či párkem. Rozárce zase chutnal sýr nebo buchta na stopě.
Po týdnu jsme docílili toho, že jsme ubrali pamlsky a Zorro dokázal sám bez povelu označit předmět zalehnutím. Nevadil jim ani silný boční vítr.
Je až neuvěřitelné, jak se na stopu těšili a hned na podruhé věděli, že jdou stopovat. Bedlivě sledovali už šlapání stop a ta velká radost, když se vytáhlo stopovací vodítku a oblékal se jim stopovací postroj a velká dychtivost, aby mohli vyrazit stopovat mě vždy překvapila a udělala velkou radost...
Doma budeme pokračovat. Ještě máme za úkol vypracovat takových 30 rovných stop, než se pustíme do prvních lomů a dvou předmětů...
STOPA naše wheateny VELMI BAVÍ a je vidět , že mají na to opravdu dobrý nos...

Stopa Stopa
Stopa Stopa
Stopa Stopa

Nášlap 

Hledej - stopa ! 

Stopa Stopa

Stopa 

Zalehnutí předmětu
Stopa Nalezení předmětu

Ukázání rozhodčímu 

Stopa večer 
Nášlap Stopa
Stopa - hledej ! Stopa

POSLUŠNOST  

Chůze bez vodítka

 Základem je samozřejmně PŘIVOLÁNÍ a to za pochodu k noze nebo před sebe ke mně. Trénovali jsme obojí.
Vždy musíte mít u sebe plno pamlsků a oblíbený aport.
DŮLEŽITÝ je OČNÍ KONTAKT mezi Vámi a psem, proto doporučuju dávat gumičku, aby na Vás pejsek viděl - také při obraně, aby viděl, kam kouše :-)

   
Odložení Odložení

K noze  

Oční kontakt 

Chůze u nohy Obraty u nohy

obraty 

Obraty u nohy 

Zastavení za pochodu 

Zastavení za pochodu 

Chůze bez vodítka 

Přivolání k noze 

Obraty bez vodítka 

Štěkej 

Oční kontakt 

Oční kontakt 

Chůzi u nohy a obraty na místě jsme hned od začátku učili BEZ VODÍTKA na pamlsek, nebo oblíbenou hračku - u nás plyšovou a pískací.
SEDNI, LEHNI, VSTAŃ - na vodítku i bez.
ŠTĚKEJ - u nohy, u teriérů je to nejoblíbenější cvik :-)
Musí hlasitě štěknou na jeden povel 3x !

Štěkej ! 

Štěkej ! 

Volno Ke mně !

Přivolání 

Ke mně ! 

Chůze u nohy 

Chůze u nohy 

Chůze na vodítku 

Chůze na vodítku 

U nohy 

Oční kontakt 

Chůze bez vodítka Chůze bez vodítka
Zastavení bez vodítka Stůj za pochodu

APORT  

Aport

  - teriéry ohromně baví. Zvykejte od začátku nosit různé aporty , nejenom hračky, ale také hned dřevěnou činku, nebo trénujte se dvěma balonky na šňůře. Je blbost chtít hned přesné přinášení s předsednutím, na to je čas. Aport musí být HRA. Důležitý je pejskův zájem, snaha ho přinést, hned ho nepustit . přetahujeme se o něj atd. Trénujte i doma v bytě.

Aport Aport
Aport Aport
Aport Aport
Aport Aport
Aport Aport
Aport Aport

Aport 

Aport 

Aport  Aport 
Aport  Aport 
Aport  Aport 
Aport  Aport 
Aport  Aport 

Skok přes nohy 

Skok přes nohy 

Skok přes nohy 

Aport 

Slalom 

Slalom 

Slalom 

Aport 

Hop  Hop 

Hop 

Hop 
Odpočinek  Odpočinek 

Odpočinek 

Odpočinek 

Odpočinek  Odpočinek 

ODLOŽENÍ  

Odložení

 - bez vodítka, za pochodu  5-10 minut
Je dobré trénovat, odložení více psů na jednou, nebo procházet psovody mezi ležící psy, nebo trénovat odložení, když druhý pejsek cvičí poslušnost.

Odložení Odložení
Odložení Odložení
Odložení Odložení
Odložení Zastavení bez vodítka 

OBRANA

Obrana

 Byla jsem zvědavá, jak si naši wheateni poradí s figurantem při nácviku obrany. Tato hra je hned zaujala, hned napoprvé pochopili, že jim chce někdo brát kořist, kterou si musí chytit a ubránit...
První den začínáme na chytání hadru, který je připevněný na gumě. 
 

Obrana Obrana  

Obrana
Můžeme dělat v kruhu, kde je více pejsků, nebo individuálně.
Psa držíme na dlouhém , napnutém vodítku, které je připnuté na postroji.

Obrana 

Obrana
Vždy , když pes hadr po chvilce uloví, hned ho dostane, aby ho držel vítězně v tlamě.

Obrana
Když hadr pustí, znovu se ho snaží figurant vzít a pes ho hlídá...
  

Obrana 

vítězně ho uloví a odejde s ním v tlamě... 

Obrana 

Obrana
Mladí psi Rozárka a Zorro to pochopili rychleji než starší Sonny, která se chtěla s figurantem spíše mazlit, ale šikovný figurant věděl, jak ji zaujmout, po chvilce se i Sonny rozzuřila a cenila zuby na utíkající hadr a byla ráda, když ho ulovila a figurantovi vytrhla :-)
Hned další výcvik obrany jsme mohli přejít na kousání do kůže.
Všichni už věděli, že tato pro ně zajímavá hra začíná a zdaleka už štěkali na přicházejícího figuranta, který práskal bičem. To je ještě více rozpalovalo a vůbec se práskání kolem uší nebáli...

Obrana
Rozárka a Zorro excelovali ! Hned jsme trénovali zákus na plnou tlamu, tak aby se zakusovali  zadníma zubama, nepřekusovali a pořád byli v tahu na napnutém vodítku.

Obrana

 Při puštění oběhli s kořistí v tlamě vítězně kolečko a znovu si hlídali svou kořist , kterou jim chtěl figurant vzít.
Další den jsme mohli zkusit vypuštění za figurantem s vlajícím vodítkem.

Obrana 

Obrana
Rychlé doběhnutí pánečka, který musí uchopit vodítko , aby byl pejsek v tahu a pevně držel zákus. Zvyšovali jsme výšku náskoků a délku  pevného držení...
 

Obrana  

Obrana 

Obrana
Hned po odnesení kořisti jsme se vrátili k figuantovi, aby naše wheateny pohladil a pomazlil se s nima. Nikdo z našich wheatenů neměl problém s rozeznáním lumpa od kamaráda a od všech třech dostal figurant velkou oblíznutou pusu na tvář :-)

Obrana 

Naši wheateni mohli kousat do třech různých a velmi šikovných figurantů - dodatečně je ještě jednou moc chválím a děkujeme jim !

Obrana 

Obrana 

Obrana

Obrana Obrana
Obrana Obrana
Obrana Obrana
Obrana Obrana
Obrana Obrana
Obrana Obrana
Obrana Obrana
Obrana Obrana
   
Obrana Obrana
Obrana Obrana
   
Obrana Obrana

Obrana 

Obrana 

Obrana 

Obrana 

Obrana Obrana
Obrana Obrana

Obrana 

Obrana 

Obrana Obrana

Obrana 

Obrana 

Obrana Obrana
Obrana Obrana

 REVÍR + VYŠTĚKÁNÍ FIGURANTA...

Revír
Hned třetí den jsme učili wheateny, jak se má obíhat planžeta. Samozřejmně nejdříve jsme se postavili blízko k planžetě , bez figuranta.
Je několik možností, jedna z nich je taková, že odnesete za planžetu pamlsek a pejsek ze zvědavosti planžetu oběhne, sežere pamlsek a na Vás už je, aby jste ho hned nasměřovali, že má vyběhnout z druhé strany. Další možnost je obíhat planžetu bez pamlsku jen na motivaci odhozeného aportu, protože požírání pamlsků pejska zbytečně zdržuje.
Pokud pejsek zvládne obíhání, postaví se za planžetu figurant, úkolem pejska je k němu přiběhnout na vodítku a štěkat tak dlouho, až k němu nepřijdete. Pejsek nesmí figuranta napadat, za odměnu mu může dát figurant po vyštěkání kousnout. Stejným způsobem pak učíte pejska obíhat více planžet po obou stranách hřiště. Pejsek hledá , kde je schovaný figurant, kterého musí vyštěkat.

Revír  Revír 
Revír  Revír 
Revír  Revír 

OSTATNÍ FOTA...

Výstavní výcvik  VV  vv
                      VÝSTAVNÍ VÝCVIK - BĚH, POSTOJ...
                        Rozárka

Před stopou Před obranou
Před obranou Parta 
Fousáči Jihoruský ovčák 

S paničkou  

Po obraně 

Střední knírač 

Velcí knírači 

Rozárka 

Terka 

Maruška 

Rozárka 

Rozárka 

Rozárka 

BĚHÁNÍ A HONĚNÍ SE...

Běh 


Pohyb  Běhání  Radost
Hop  Běh  Běh
Běh  Běh  Běh

 

Kromě práce a poslušnosti se naši wheateni mohli pořádně vyběhat na velkých polích a lukách hned za branami campu. Bylo tam bezva !
Sešla se tam skvělá parta lidí a už teď se nemůžeme dočkat, až tam zase příští rok přijedeme !

 

FOTO by KNÍ-YORK

 


Autor článku: Mgr. Petra Šubertová