Home - Chovatelská stanice Kní-york

O plemeni »

Historie plemene, povaha a péče o srst

  • Původ: Irsko
  • FCI: č. 40
  • Skupina: III. - teriéři
  • Sekce: velcí a střední teriéři

 

Historie tohoto, podle jména - jemnosrstého pšeničného teriéra, který pochází z Irska, je stará asi 200 let.

Je považován za předchůdce IRSKÉHO TERIÉRA a KERRY BLUE TERIÉRA. Mezi jeho předky je uváděn i IRSKÝ VLKODAV. Jeho nejbližším příbuzným je GLEN OF IMAAL TERIÉR - jediné krátkosrsté plemeno mezi teriéry pocházejícími z Irska.

Kerry blue teriér
Irský vlkodav

Glen of Imaal teriér
Irský teriér

V minulosti působil na irských farmách jako pracovní a lovecký pes. Pro farmáře byla tehdy důležitější jeho povaha a pracovní upotřebitelnost, než vzhled a krása. Údajně lovil krysy, drobné hlodavce, ale i zajíce a jezevce. Hodil se k hlídání dobytka i ochraně majetku.

První psi neměli samozřejmě žádné rodokmeny. Velice se lišili velikostí a tvarem hlavy, ale všichni museli být pšeničně zbarvení s hedvábnou srstí. Nežádoucí bylo bílé zabarvení a agresívní chování, jakož tomu je i dnes.

V roce 1937 bylo toto plemeno irským KENNEL CLUBEM oficiálně uznáno. Poprvé bylo předvedeno na výstavě v Dublinu. Bylo přijato s velkým nadšením a získalo mnoho obdivovatelů nejen v Irsku, ale i v evropských a skandinávských zemích a také v Americe a Anglii.

Povaha

ISCWT je typickým představitelem teriérů. V dnešní době již není využíván pracovně ani lovecky, ale pro svůj líbivý vzhled a milou povahu se stal psem společenským a rodinným. Svou vrozenou ostrost na škodnou vyměnil za lásku k člověku.

Je stále dobře naladěný, hravý - miluje aportování, skákání přes překážky, rád běhá u kola a zbožňuje dlouhé procházky lesem, je vhodný pro agility, flyball a frysball. V ČR je také pár nadšenců, kteří dělají s wheatenem  coursing a zkoušky poslušnosti na cvičáku. Pro lovecký výcvik má také předpoklady, ale ten se nedá dost dobře skloubit s výstavní karierou a údržbou jemné srsti.

Velmi lpí na svém pánovi a celé své rodině, která tvoří jeho smečku. Celé hodiny si dovede hrát s dětmi. Je velmi inteligentní, rychle se učí, ale ve výcviku potřebuje důslednost !  Není to plemeno vhodné pro úplného začátečníka ( v neodkladém případě doporučuji pořídit si spíše fenku, než psa). Dobře se snáší s ostatními domácími zvířaty - cizími psi, kočkami a slepicemi.

I když je velmi temperamentní mezi teriéry patří ke klidnějším - je méně ostrý a bojovný než většina ostatních teriérů. K některým cizím lidem je nedůvěřivý, raději uskočí, než by se nechal od cizího , jemu nesympatického člověka pohladit. Potřebuje určitý čas k tomu, aby se s neznámým člověkem i cizím prostředím seznámil a "očuchal" si ho. TUTO NEDŮVĚŘIVOST NELZE ZAMĚŇOVAT SE STRACHEM ! Bázliví a agresivní jedinci by se měli z chovu vylučovat.

Nejčastější chyby, kterých se můžete při výchově vyvarovat jsou : nepolidšťovat svého pejska, pozor na upnutí se a přehnanou závislost pouze na jednoho člena rodiny, nenechávat ho samotného dlouhé hodiny zavřeného v malé místnosti, nedovolit mu od štěněte jakékoliv zavrčení a cenění zubů např. při česání, žraní z misky ap., žebrání u stolu a dávání zbytků od jídel by mělo být také velké TABU. Dominantnímu psovi nedovolte, aby vcházel a vycházel ze dveří jako první, ale až po Vás, pokud bude ležet a spát v cestě - nikdy ho neobcházejte a nepřekračujte, klidně o něho zakopněte a dejte mu najevo, že on Vám musí uhnout z cesty a když se s ním mazlíte, položte ho na záda a tak ho hlaďte a drbejte, aby mu to bylo příjemné a pes Vám začne být podřízený.  Vychovávejte ho s láskou a důsledností, neomlouvejte jeho špatné chování tím, že je to ještě štěně. On z toho nevyroste a když dospěje do puberty (okolo 2. roku) a bude nevychovaný, nebudete si sním již vědět rady ! Choďte s ním od malička mezi lidi, na rušná místa (nádraží), jezděte s ním tramvají, vlakem, autem a neizolujte ho od ostatních cizích psů. Vřele doporučuji od půl roku návštěvu kynologického cvičiště. I zde platí známé pořekadlo:  " Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš ! "

ISCWT je výborný hlídač, vyniká věrností. Když se cítí ohrožen je velmi samostatný. Má hluboce zakořeněný smysl pro ochranu. Dovede ostře bránit hranice svého teritoria a členy své rodiny. Není zbytečně uštěkaný, ale ohlásí každý pohyb, který se mu nelíbí. Vyžaduje blízký kontakt se svým pánem a rodinou.

Dožívá se poměrně vysokého věku - v průměru 14-ti let i více.

Srst

ISCWT se vyznačuje charakteristickou srstí, která se NELÍNÁ! Je delší, hedvábná, vlnitá a lesklá v barvě od světle pšeničné až po světle červenou barvu. Za hrubou vadu je považována bílá barva a tvrdá srst nebo srst načechraná jako u pudla nebo bobtaila. Srst wheatenů se může, ale také nemusí upravovat - stříhat - záleží jen na majiteli pro kterou variantu se rozhodne. Přesto však teprve úprava srsti dělá z tohoto teriéra skutečně elegantní zvíře.

Jeho srst vyžaduje pravidelné česání a kartáčování, alespoň 2x týdně, jinak dojde ke splstnatění a svého miláčka pak budete muset nechat ostříhat v létě úplně dohola !

K udržení rozčesané srsti musíte používat kvalitní kosmetiku a hřebeny: šampony s norkovým olejem + kondicioner, spraye proti plstnatění a na snadnější rozčesání. (např. kosmetika KHARA nebo ALL SYSTEMS, BIOGROOM, KW).

Výstavní úpravu svěřte raději odborníkovi, nejlépe svému chovateli. Nikdy nechoďte do salonů krásy - jde o málopočetné plemeno, které neumí každý dobře ostříhat. Každý pes by se měl stříhat individuálně, k úpravě je potřeba estetický cit a léta praxe s touto rasou.

Štěně je třeba už odmalička zvykat na pravidelné česání bez násili a za pamlsek. Čím je pes starší a srst kvalitnější, o to méně času její úprava vyžaduje. U výstavního jedince srst přistřihujeme asi 1x za 2 měsíce - obrysy těla, nakrátko uši, okolí konečníku a pod krkem asi 14 dnů před výstavou. Dokulata přistřihneme packy a do špičky ocásek. U nekupírovaných ocásků lze nechat i delší srst, tzv. vlajku. Psa koupeme nejpozději 1 týden před výstavou, aby srst získala původní strukturu.

U nás je nejrozšířenější irský standardní typ. Pro laika je na první pohled efektnější srst amerického typu. Rozdíl vidíme i při odběru štěňat, kdy se v jednom vrhu rodí štěňata obou typů. Americký typ má srst hustší a bohatější s černou mordou a ušima, kdežto u irských typů je srst převážně tvrdá a přilehlá - štěně vypadá do 15 měsíců málo osrstěné a nohaté. Ale kdo si počká, ten se dočká!

Na výstavách upřednostňují rozhodčí svůj typ wheatena, proto se nenechte odradit prvním neúspěchem a zkuste objezdit více výstav v několika zemích...

Bára

  BIS VETERÁN - TOP VETERÁN ROKU - 1. místo CZ ze všech plemen psů - Ich. Barbara Bush Kní-York - 13 let...

zpět

nahoru
Přejete si?
« Zpět do rubrikyTisknout
Kontakt:
Mgr. Petra Šubertová
Mánesova 23
702 00 Mor. Ostrava
+420 774 867 890
kni-york@kni-york.cz
© 2004-6 KNÍ-YORK F.C.I. - Všechna práva vyhrazena - Poslední aktualizace: 2021-10-13 04:47:22 - admin - Made by ReHANEK