Home - Chovatelská stanice Kní-york

O plemeni »

Standard plemene

Sam
                              Ich., Multich. Quality Quatro Kní-York

Země původu: Irsko.

Zařazení: skupina FCI III - teriéři, sekce 1 - vysokonozí teriéři.

Celkový vzhled: smělý, aktivní pes, dobře stavěný, působící dojmen síly. Ani příliš nohatý, ani krátkonohý.

Charakter: plný ducha, hravý, dobře naladěný pes. Má v sobě oheň, život a odvahu.

Temperament: pes, který velmi miluje svého pána , je věrný a inteligentní. Spolehlivý a oddaný přítel. Omezuje se na obranu, není agresívní.

Hlava a lebka: hlava dlouhá, v dobrém poměru k tělu, lebka plochá a ostře vyhraněná, mezi ušima, ne příliš široká. Stop je definovatelný, silné čelisti. Obličejová partie není delší než lebka. Osrstění stejné barvy jako na těle. Licní kosti nevyčnívají. Celkově hlava mocná, nikoliv hrubá.

Nos: černý, dobře vyvinutý.

Oči: tmavé, tmavě oříškové, ne příliš velké, dobře umístěné.

Uši: malé až střední, nesené dopředu, ve stejné výši s lebkou. Tmavý odstín na základu uší je přípustný, dost často obvyklý, doprovázen světlou překrývající barvou. Vadou jsou uši ve tvaru růže nebo polovztyčené "letící" uši.

Zuby: velké. Skus nůžkový nebo klešťový , ani podkus ani předkus.

Přední fronta: končetiny - dokonale rovné z kteréhokoliv pohledu, s dobrými kostmi a svaly. Plece - šikmo skloněné, jemné, dobře položené vzad, svalnaté. Hruď - hluboká s dobře klenutými žebry.

Tělo: kompaktní, ne příliš dlouhé, s mocnými krátkými bedry, stehna silná, svalnatá. Rovná horní linie.

Zadní končetiny: dobře vyvinuté s mocným osvalením. Hlezna nízko položená, ani vtočena ani vytočena.

Tlapky: malé, ne roztažené. Drápy se upřednostňují černé, ale jsou povoleny různé barvy.

Ocas: správně nasazený, ne příliš tlustý, vesele nesený.

Osrstění: na omak jemné a hedvábné, nikoli tvrdé. Mladí psi jsou vyjímkou.
Upravený pes - srst se střihává těsně u těla na krku, hrudi a lebce, je zvláště dlouhá nad očima a pod tlamou. Podporuje se delší srst na stranách čenichu a dolní čelisti. Hojnost delší srsti na nohách. Tělo se stříhá tak, aby střih sledoval obrys psa. Ocas se stříhá krátce a upravuje se tak, že se do špičky zužuje..
Neupravený pes - nejdelší srst nemá být delší než 12,7 cm. Hojná a jemná, zvlněná a volně zkadeřená. Hojnost nelze interpretovat jako délku. Za žádných okolností nemá být osrstění nakadeřené jako u pudla nebo botaila. Psy předváděné v tomto stavu je třeba těžce penalizovat, protože vyvolávají chybný dojem typu a plemene.
Zvláštní pozornost se věnuje vývoji osrstění u štěňat. Protože se štěňata zřídka rodí se správným osrstěním dospělých, je třeba pečlivě zvažovat tuto okolnost. Procházejí několikerou změnou zbarvení a jakosti srsti dříve, než se vyvine srst dospělých. Obvykle k tomu dochází mezi 18 měsíci a 2,5 roky.
Štěňata - se rodí typická. Přicházejí na svět načervenalá, našedlá a někdy jasně pšeničná. Zbarvení obličejové partie je obvykle černé. Někdy se vyskytuje černý pruh podél středu hřbetu nebo černé konečky na osrstění těla. Tyto tmavé znaky v dospělosti mizí. U dospělých psů se nepřipouští žádná černá barva, s výjimkou čenichu, uší a kůže.

Barva: jakýkoliv odstín zbarvení od jasné pšeničné do světle červené.

Hmotnost: u psů 16 až 18 kg, u fen poněkud méně.

Velikost: u psů výška 46 - 48 v kohoutku, feny jsou menší.

Vady: chyby skusu, světle žluté oči, světlý nos, bílá srst, jakákoliv jiná barva v osrstění těla dospělých než pšeničná. Nervozita, zlomyslnost, agresivita.

Poznámka: psi musí mít obě zřetelně normální varlata, zcela sestouplá v šourku.

Rozi
Ich., Multich. Possible Rossalie Kní-York
 


zpět

nahoru
Přejete si?
« Zpět do rubrikyTisknout
Kontakt:
Mgr. Petra Šubertová
Mánesova 23
702 00 Mor. Ostrava
+420 774 867 890
kni-york@kni-york.cz
© 2004-6 KNÍ-YORK F.C.I. - Všechna práva vyhrazena - Poslední aktualizace: 2021-10-13 04:47:22 - admin - Made by ReHANEK