Home - Chovatelská stanice Kní-york

Ostatní foto »

Wheaten a CANISTERAPIE...

Rozi

Ch., Jch. POSSIBLE ROSSALIE KNÍ-YORK  " Rozárka "
    Narozena: 17.10. 2009
    o: Ich. Ivonhoe of Cuillin Hills, A
    m: Ch. Kiss Me Keissy Kní-York
    Celkem ve vrhu: 8 - 1P+7F
    Chovatel: Mgr. Petra Šubertová
    Majitel:    Mgr. Petra Šubertová + Marie Kaderková

Výstavy - Shows:

CHAMPION CZ
    CHAMPION PL
    JUNIOR CHAMPION CZ
    14x Výborná 1, 
    CAJC CZ, Zw. mlodziezy PL, Jugendbester A,
    JUBILAUMS - JUGENDKLUBSIEGER OKFT, A
    4x BOB JUNIOR, PL, CZ
    National Winner 2011
    Winner of Specialty Terrier Show + BOB 2011
    Best female PL 
    5x CAC CZ, CAC, SK, 3x CWC, CACA, CC
    r. CACIB
    BOB

Zkoušky :

    
1. CANISTERAPEUTICKÝ PES
    2. ZZO
    3. ZOP
    4. IPO BH

Dne 26.05.2012 složila Rozárka zkoušku IPO BH - FOTOREPORT ZDE !


Dne 27. 03.2011 složila Rozárka úspěšně na 100 % - 100 bodů + 1 bod navíc za vstřícnost zkoušku Canisterapeutického psa, jako první fena ISCWT z českého chovu ve věku 17-ti měsíců...FOTOREPORT - ZDE !

CANISTERAPIE a IRSKÝ JEMNOSRSTÝ PŠENIČNÝ TERIÉR…

 Pod pojmem Canisterapie se Vám určitě vybaví práce pejsků, především plemene labradorský retrívr u postižených dětí nebo starých lidech v Domovech důchodců.

Ale i takové temperamentní a pořád ještě málopočetné plemeno, jaké bezesporu wheaten je, lze velmi dobře využít v této praxi.
V ČR jsou pouze 4 wheateni , kteří se canisterapii věnují - 2 navštěvují staré lidi v Domovech důchodců a dva dělají radost dětem ve speciálních zařízeních...

Budoucí canisteraupetický pes musí mít především vyrovnanou a přátelskou povahu k dětem, lidem a psům. Aportování , nošení a podávaní různých předmětů musí být pro něho velkou zábavou.
Nesmí být agresivní a nesmí se ničeho bát.
Canisterapie přispívá k rozvoji neverbální komunikace – navázování okamžitého tělesného kontaktu prostřednictvím dotyku, pohlazení kožíšku, podávaní tlapky, olíznutí atd.

S výcvikem je dobré začít hned od štěňátka.  

Živým důkazem je toho teprve půl roční fenečka Possible Rossalie Kní-York, slyšící na jméno Rozárka, která se pro Canisterapii narodila a již od čtyřech měsíců se intenzívně věnuje výcviku a pravidelným návštěvám ve školce u dětí s vývojovýma vadama.
Pod vedením zkušené instruktorky a její paničky Marušky Kaderkové ze Zborovic u Kroměříže, která měla doma dvě střední kníračky, které pravidelně chodily potěšit babičky a dědečky v Domově důchodců, se přidala po odchodu starší kníračky Albarelly Petrof Kní-York doplnit prázdné místečko Rozárka, která brzo předčila veškerá naše očekávání.

Již v pěti měsících uměla základní cviky: sedni, lehni, zůstaň, stůj, k noze, obraty na místě a za pochodu, štěkej, přejít kladinu a houpačku, dej pac. Ze speciálních cviků uměla: sundej mi rukavice, sundej mi ponožky, sundej mi bundu, zuj mi papuče, přines a najdi mé papuče či boty, přines a podej mi berli, podej mi svou misku, přines mé klíče, udělej pá – pá, pohlaď paničku, ukloň se, vyskoč s paničkou na zadních nohou , couvej, pláááz, slalom, tunel.
Vyhledání a vyštěkání nalezené osoby ve zříceninách starého domu.

 První návštěvu ve specializované mateřské školce pro děti s více vadami  absolvovala Rozárka ve věku čtyřech a půl měsíců, kde teď chodí pravidelně každé pondělí, společně se starší a již vycvičenou střední kníračkou a zlatým retrívrem.
A jak vypadalo její vůbec první seznámení s dětma ve školce ?

Ještě než přišly děti, se Rozárka  nejdříve na volno seznámila s celou místností, pomůckami a hračkami – vše si bedlivě prozkoumala a očuchala, včetně prázdných vozíčků a přivítala se s paní doktorkou a její fenkou zlatého retrívra a s rehabilitační sestřičkou a paní učitelkou.

Po chvilce do místnosti přišlo asi osm dětí ve věku 4-5 let, převážně autisté nebo děti  po mozkové obrně,  špatně se pohybující , na vozíčku či slabozraké.
Bylo vidět, že se děti na pejsky moc Těší a pejsci se  zase Těší na ně.
Rozárka hned na poprvé pochopila, že se musí s každým přivítat velkou pusou na tvář.
Terapie trvala hodinu a půl. Celou dobu Rozárka vesele vrtěla ocáskem, pozorovala oba starší a zkušené psy a chtěla dělat úplně všechno to, co oni. Nejdříve byla samozřejmě připnutá na lehkém vodítku, ale nikdo jí nemusel vysvětlovat, co má dělat. Bylo úžasné pozorovat, jak sama poznala, co dětem udělá radost ! Chtěla se seznámit se všema, každý nový zvuk od dětí, které neumí mluvit ji zaujal a ke každému hned běžela  a kontaktovala ho svým olíznutím jeho ručiček, nebo tváře.

Pro děti a pejsky bylo v místnosti připraveno k terapii několik pomůcek: barevné kužely, nízké překážky , látkový tunel a balonky.

 Začalo se tím, že děti házely pejskům balonky a pejsci je hned nosili zpátky. To Rozárka pochopila hned a radostně vybíhala pro každý další tenisák. Potom se postavily nízké asi 10 cm vysoké překážky – tři za sebou. Nejdříve přeskočily pejsci překážku sami a potom si některé chodící děti vzaly vodítko s pejskem do ruky a překračovaly je pak společně s Rozárkou a paní doktorkou, která je držela za ručičku. Nakonec to dokázaly některé děti i samy, jen s pejskem ! Rozárka se ohromně bavila a ráda procházela s dětma na vodítku i slalom , kolem překážek z umělých barevných kuželů. Poslední překážkou byl látkový tunel, který Rozárka viděla poprvé. Co to je ? Rozárce stačilo, když starší kníračka jednou tunelem proběhla a dostala hned od paničky odměnu, to Rozárka chtěla taky, tak také nejdříve do tunelu jen nakukovala, ale když ji panička z druhé strany zavolala, tak do něho vběhla a byla také odměněna pamlskem. Od té chvíle ho probíhala suverénně několikrát za sebou a děti, které to zaujalo potom vlezly do tunelu za ní a radovali jsme se všichni společně !

 Na závěr se dělaly polohovací cviky u dětí, které jsou upoutané pouze na vozíčku.
Tyto děti jsou v „křečích“ , kontaktem se psem se uvolňují. Polohováním se rozumí obložení dítěte psem, který dodává dítěti energii.
Zvládne to temperamentní Rozárka ? Dokáže se zklidnit ? Nestačila jsem se divit…Rozárka pochopila, že nastala chvilka pro mazlení a tulení se. Hned se přitiskla a nastavila svůj heboučký kožíšek na pohlazení, pokroucené ručičky začala sama masírovat jazykem, nebylo potřeba žádného pamlsku, či mazání ručiček dobrotkou…Rozárka to dělala s radostí, aniž by jí to musel někdo učit. Jeden pejsek se podložil pod nožičky a Rozárka se přitulila ze strany a něco šeptala dětem do ouška, sama se uklidnila a vůbec jí nenapadlo od svého chráněnce odejít, bylo to velmi dojemné, pozorovat lásku, kterou Rozárka rozdávala celým svým tělíčkem…

 Canisterapie má velmi pozitivní vliv na vyrovnání se s osamělostí, překonání strachu, a nejistoty s navazování kontaktů s okolím. Je rovněž prokázané, že hlazení zvířat napomáhá snižovat krevní tlak, povoluje psychické napětí a mnohdy se prolomí i bariéra mlčení u starých lidí, kteří jsou už upoutáni na lůžko. Přímý kontakt cvičeného inteligentního psa s tělem člověka dodává optimistickou náladu obyvovatelům Domova důchodců, dlouhodobě ležícím zvedne přitulení se pejska a pohlazení pejska dobrou náladu a dodá novou energii do dalších dnů.

 Na každé setkání s dětma se Rozárka velmi Těší a velký dík patří Marušce Kaderkové, která teď po náhlém úmrtí manžela prožívá nelehké období, a přesto nachází velkou sílu v nezištné práci s pejsky pro Canisterapii...

WHEATEN A ZÁCHRANAŘINA...
    Poprvé, když jsem viděla na vlastní oči práci pejsků v sutinách starého domu jsem si řekla, že bych měla velký strach pustit svého psa vůbec vyběhnout na tuto hromadu ostrých plechů,trčících drátů, kamení a skla ! Vždyť si musí hned pořezat packu a břicho, byla má první reakce ! Měla jsem doslova úžas v očích, když jsem viděla Rozárku s jakou rychlostí se pohybuje v tomto nebezpečném terénu. Bez váhání si našla cestičky a hledala schovaného figuranta, kterého s velkou radostí vždy vyštěkala , když ho objevila...
Čím déle jsem pozorovala práci všech zúčastněných pejsků, tím více jsem se jim obdivovala...opravdu to není lehká práce !
Nechat se zasypat do sutin a dělat figuranta, to bych asi také nedokázala ! Pejsci vždy našli všechny zasypané figuranty ! V terénu běhali tak rychle, že by si asi ani nevšimli, kdyby si pořezali packu, opravdu důkladně prohledali celý terén a nevynechali ani milimetr !
Je to opravdu velmi záslužná práce a já se hluboce skláním před lidma, kteří takhle umí své pejsky vycvičit !
SLAŇOVÁNÍ Rozárky do velké výšky ( z okna "jakoby" hořícího domu) bylo taky obdivuhodné - brala to jako úplnou samozřejmost !


zpět

nahoru
Přejete si?
« Zpět do rubrikyTisknout
Kontakt:
Mgr. Petra Šubertová
Mánesova 23
702 00 Mor. Ostrava
+420 774 867 890
kni-york@kni-york.cz
© 2004-6 KNÍ-YORK F.C.I. - Všechna práva vyhrazena - Poslední aktualizace: 2021-11-19 17:25:46 - admin - Made by ReHANEK